Informacja
27 października br. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, odbyły się warsztaty mające na celu promowanie i wdrażanie prawidłowych metod wychowawczych rodziców z terenu powiatu opolskiego pt. „ Od złości do miłości”.
Spotkanie poprowadziła psycholog Pani Katarzyna Szumilak- Duda, która pomogła uczestnikom lepiej zrozumieć potrzeby psychiczne dziecka niezbędne do prawidłowego rozwoju, pokazała jak warto komunikować się ze swoją pociechą, jak wyrażać uczucia aby poprawić relacje ze swoim dzieckiem. Warsztaty angażowały uczestników do pracy indywidualnej oraz grupowej. Prowadząca zadbała o to, aby zajęcia zostały przeprowadzone pod kątem praktycznych doświadczeń co pomogło w uświadomieniu uczestnikom potrzeby bogacenia swojej wiedzy wychowawczej a także zdobycia odwagi w szukaniu pomocy w rozwiązywaniu napotykanych trudności wychowawczych.
Informacja
23 maja 2022r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odbyło się szkolenie pt. „ Podnoszenie kompetencji radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dzieci – sztuka rozwiązywania konfliktów” dla rodzin zastępczych zamieszkujących na terenie Powiatu Opolskiego mające na celu wzmocnienie i zachowanie ich kompetencji wychowawczych oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Podczas szkolenia rodziny zastępcze pozyskały wiedzę m.in. na temat negatywnych i pozytywnych strategii rozwiązywania konfliktów, zasad porozumienia bez przemocy, sposobów pomagającym rodzicom w opanowaniu negatywnych emocji a także konstruktywnego zachowania podczas konfliktu z dzieckiem. Oprócz pogłębiania poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej rodzice zastępczy mogli podzielić się własnymi doświadczeniami w opiece nad dziećmi. Szkolenie zostało poprowadzone przez psychologa- terapeutę.
Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 25.06.2024 r. odbył się coroczny piknik dla rodzin z powiatu opolskiego połączony z przejazdem zabytkową kolejką wąskotorową. Organizatorem tego wydarzenia było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z/s w Poniatowej.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Etatowy Członek Zarządu – Pan Marek Wójcik i Sekretarz Powiatu – Pani Ewa Szmit – Pastwa. Uczestnicy podczas przejazdu kolejką na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska podziwiali okoliczne piękne krajobrazy. Następnie wszyscy spotkali się na wspólnym pieczeniu kiełbasek przy ognisku, a słodkie ciastko i kawa były możliwością integracji rodzin i sposobnością do indywidualnych rozmów z pracownikami instytucji.
Najmłodsi wychowankowie mogli skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i placu zabaw. W pięknym słońcu uśmiechnięte buzie wychowanków pochłoniętych wspólną zabawą rekompensowały rodzicielskie trudy, z którymi na co dzień mierzą się rodzice zastępczy.
Uśmiech dziecka to najpiękniejszy prezent jaki może otrzymać rodzic. Wiele dzieci czeka jeszcze na rodziców, którzy otworzą przed nimi swoje serca i drzwi domu. Jeśli chcecie Państwo stworzyć bezpieczny dom pełen miłości zapraszamy do współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie z/s w Poniatowej.
Informacja
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z/s w Poniatowej w dniu 07.10.2023r zorganizowano wycieczkę zabytkową kolejką wąskotorową dla pieczy zastępczej. Spotkanie miało na celu integrację rodzin zastępczych i wychowanków przebywających w pieczy. Uczestnicy mogli podziwiać piękny jesienny krajobraz z okien wagoników na trasie Karczmiska-Poniatowa- Karczmiska a następnie spróbować pieczonej kiełbaski z ogniska i pysznego bigosu. Każdy z wychowanków otrzymał również słodkie upominki. Pomimo pochmurnej pogody wszystkim uczestnikom dopisywały wyśmienite humory. Śmiechom i zabawom na świeżym powietrzu nie było końca.
W imieniu Pani Dyrektor Krystyny Piłat i pracowników PCPR dziękujemy za wspólnie spędzony czas, który był okazją do rozmów i nawiązania pozytywnych relacji oraz promowania rodzicielstwa zastępczego.
Informacja
W dniu 10 października w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z/s w Poniatowej odbyło się szkolenie kadry pomocy społecznej z terenu powiatu opolskiego pracującej z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie pt. „Praktyczna realizacja przepisów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i realizacji procedury Niebieskiej Karty”. Spotkanie zostało poprowadzone przez Panią Agnieszkę Olszewską – Dąbrowską – prawniczkę, psychologa, certyfikowaną mediatorkę rodzinną a także superwizorkę przemocy w rodzinie i miało charakter wykładowo – warsztatowy. Tematyka szkolenia obejmowała zagadnienia związane z funkcjonowaniem całego systemu rodzinnego uwikłanego w przemoc, omówiono także problematykę związaną z podejmowaniem interwencji w ramach procedury „Niebieska Karta” oraz kwestię zabezpieczenie dziecka w razie bezpośredniego zagrożenia jego życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie. Oprócz wzbogacenia oraz pogłębienia poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej uczestnicy szkolenia mogli nawiązać wzajemny kontakt i podzielić się doświadczeniami pracy w w/w tematyce a także omówić napotkane trudności.
Rodziny zastępcze na wyjątkowej wyciecze
W dniu 5 lipca o godz. 10.00 ze stacji w Karczmiskach rodzice zastępczy z terenu powiatu opolskiego wraz ze swoimi podopiecznymi wyruszyli w pełną radości podróż zabytkową kolejką wąskotorową. Uśmiechy nie schodziły z twarzy najmłodszych ani na minutę, tym bardziej, że każde z dzieci otrzymało słodkie upominki.
Wycieczka, którą zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z siedzibą w Poniatowej, obejmowała trasę z Karczmisk do Poniatowej i z powrotem. Podczas przejażdżki dzieci i ich opiekunowie podziwiali piękną przyrodę i ochoczo machali do kierowców samochodów jadących w pobliżu torów. Krótka przerwa w Poniatowej na przepięcie lokomotywy, była dla wycieczkowiczów okazją do zrobienia kilku pamiątkowych zdjęć.
Po powrocie na stację w Karczmiskach na uczestników wycieczki czekała kolejna atrakcja. Na specjalnie zorganizowanym placu płonęło wielkie ognisko, nad którym można było sobie upiec pyszne kiełbaski. Wspólne biesiadowanie stało się okazją do spędzenia wyjątkowego czasu w gronie opiekunów i ich podopiecznych.
Szkolenie dla rodzin zastępczych
7 czerwca br. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, odbyło się szkolenie dla rodzin zastępczych, pt. „Świat z perspektywy nastolatka. Porozumienie z dzieckiem w okresie dojrzewania”.
Szkolenie poprowadziła Agnieszka Piłat, psycholog – terapeuta, która przedstawiła jego uczestnikom najczęstsze problemy, jakie pojawiają się u nastolatków wraz z okresem dojrzewania, od przemian fizycznych, po funkcjonowanie emocjonalne. Prowadząca nakreśliła również najważniejsze aspekty prawidłowych relacji rodzic – nastolatek. Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice dojrzewających dzieci, jak ich unikać i co można zrobić, żeby więź między nastolatkiem i jego opiekunem była jak najsilniejsza a relacje w jak najmniejszym stopniu pozbawione napięć.
Podczas szkolenia, oprócz teorii, która przeplatana była dzieleniem się osobistymi doświadczeniami rodziców zastępczych, nie zabrakło również praktyki. Uczestnicy szkolenia mieli m.in. za zadanie opisać jaki jest ich główny cel w wychowaniu dziecka.
Festyn
W ramach projektu ,,Szansa na lepsze jutro” realizowanego na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu nr RPLU.11.01.00-06-0014/18-00 z dnia 24.12.2018r. współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach: Osi Priorytetowej 11 Włącznie społeczne, Działania 11.1. Aktywne włączanie w dniu 27 czerwca 2021r został zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z siedzibą w Poniatowej Festyn- piknik dla rodzin zastępczych.
Piknik był okazją do wspólnej integracji rodzin i dzieci, przebiegał w miłej, radosnej atmosferze
Swoją obecnością zaszczycił nas: Pan Michał Kramek- Członek Zarządu Powiatu.
Rodziny mogły skorzystać z poradnictwa prawnego, psychologicznego i rodzinnego a także podzielić się wzajemnymi doświadczeniami, natomiast dla dzieci był to czas dla zabawy.
Wśród atrakcji dla dzieci, które cieszyły się dużym zainteresowaniem znalazły się zamek dmuchany ze zjeżdżalnią, elektryczne samochody, gry oraz zabawy, foto budka, malowanie twarzy, pokaz pierwszej pomocy.
Informacja
16 czerwca 2021r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odbyło się szkolenie pt. „ Podejście metalizowania oraz inne podejście terapeutyczne w pracy z zaburzonymi więziami. – porozumienie bez przemocy” dla rodzin zastępczych zamieszkujących na terenie Powiatu Opolskiego mające na celu wzmocnienie i zachowanie ich kompetencji wychowawczych oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Oprócz wzbogacenia oraz pogłębienia poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej rodzice zastępczy mogli nawiązać wzajemny kontakt i podzielić się występującymi trudnościami. Szkolenie zostało poprowadzone przez psychologa- terapeutę.
Szkolenie dla rodzin zastępczych
20 maja 2021r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odbyło się szkolenie pt. „ Język żyrafy i szakala – porozumienie bez przemocy” dla rodzin zastępczych zamieszkujących na terenie Powiatu Opolskiego mające na celu wzmocnienie i zachowanie ich kompetencji wychowawczych oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Oprócz wzbogacenia oraz pogłębienia poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej rodzice zastępczy mogli nawiązać wzajemny kontakt i podzielić się występującymi trudnościami. Szkolenie zostało poprowadzone przez psychologa- terapeutę.
Warsztaty
W dniach 23.09.2020 i 30 .09. 2020 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z/s w Poniatowej odbył się cykl warsztatów skierowanych do rodzin zastępczych z powiatu opolskiego mających na celu przybliżenie znaczenia więzi w rozwoju dziecka przebywającego w rodzinnej pieczy zastępczej oraz omówienie sposobów pracy z dziećmi z zaburzonymi więziami .
Warsztaty te były okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy na temat pracy z dziećmi ale również służyły integracji i wymianie doświadczeń rodziców zastępczych.
Dziękujemy wszystkim osobom za udział i zaangażowanie w warsztatach oraz chęć podnoszenia swoich kompetencji wychowawczych.
Informacja o Konferencji.
W dniu 22 maja 2019r. w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się konferencja debata pt,, Dlaczego rodzina zastępcza” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser- Duda.
Debatę uświetniły wystąpienia:
Pani Beaty Mazurek- Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,
Pani Elżbiety Rafalskiej- Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Pana Mikołaja Pawlaka- Rzecznika Praw Dziecka,
Pana Przemysława Czarnek- Wojewody Lubelskiego
Podkreślające, że bycie rodzicem zastępczym nie jest łatwe. Rodzicielstwo to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i aktywne dawanie swojego życia drugiemu człowiekowi. To także czuwanie, wyznaczanie zasad, kontrolowanie i ciągle bycie w pogotowiu. Rodzicielstwo zastępcze to również niewyczerpane źródło radości, wzruszeń i niezwykłych przeżyć. W sesji panelowej poruszone zostały również tematy związane z psychologicznymi aspektami opieki nad dzieckiem pozbawionym rodziny biologicznej a także omówiono formy pomocy dzieciom po traumie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z siedzibą w Poniatowe – Pani Dyrektor Krystyna Piłat oraz koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej. Podczas konferencji wręczając listy gratulacyjne uhonorowano rodziny zastępcze z woj. lubelskiego wyróżniające się dużym zaangażowaniem w niesieniu pomocy dzieciom , które straciły możliwość wychowywania się we własnych domach. Wśród laureatów znalazły się 3 rodziny zastępcze z powiatu opolskiego.
Wyróżnione osoby to:
Państwo Urszula i Dariusz Bartoszewscy – prowadzący Rodzinny Dom Dziecka
Pani Anna Kutyna – prowadząca Rodzinny Dom Dziecka
Pani Anna i Marian Śliwa – niezawodowa rodzina zastępcza
Dołączając się do gratulacji składamy podziękowania za trud i gotowość do poświęceń, otwartość na potrzeby dzieci oraz promowanie idei rodzicielstwa zastępczego. Jednocześnie z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, które przypada na dzień 30 maja pragniemy złożyć wszystkim rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka życzenia satysfakcji z pełnionej funkcji rodzica zastępczego. Niech uśmiech dzieci dodaje Państwu sił do podejmowania codziennego wysiłku. Życzymy Państwu wytrwałości i cierpliwości w pełnieniu jakże ważnej funkcji. Dziękujemy za zaangażowanie włożone w opiekę i wychowanie dzieci oraz stworzenie im spokojnego i szczęśliwego domu.
Z wyrazami szacunku i uznania Zarząd Powiatu Opolskiego oraz Dyrektor i pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z siedzibą w Poniatowej.
Komunikat
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu Lubelskim z/s w Poniatowej przystąpiło do projektu realizowanego przez Grupę Essilor oraz fundację Vision for Life. Partnerami programu są: Fundacja Przyjaciółka oraz firmy produkujące szkła okularowe: Essilor Polonia Sp. z o.o., JZO S.A., JAI KUDO Polska Sp. z o.o., Essilor Optical Laboratory Polska Sp. z o.o. W dniach 11-12 grudnia br. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w ramach programu „ Zobacz lepszą przyszłość” dla dzieci przebywających w strukturach rodzinnej pieczy zastępczej odbyły się przesiewowe badania wzroku. Z terenu naszego powiatu w danym projekcie uczestniczyło 22 wychowanków rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Zmysł wzroku ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju, osiągnięć w szkole oraz funkcjonowania społecznego dzieci i młodzieży dlatego celem programu było wczesne wykrycie możliwych nieprawidłowości oraz wyposażenie dzieci w bezpłatne szkła wraz z oprawkami. Serdecznie dziękujemy organizatorom programu za współpracę na rzecz poprawiania widzenia dzieci i młodzieży przebywających w strukturach rodzinnej pieczy zastępczej a naszym podopiecznym za uczestnictwo w projekcie.
6.Kongres Rodzicielstwa Zastępczego
W dniu 16 maja 2018r. w Warszawie odbył się 6. Kongres Rodzicielstwa Zastępczego „Dziecko jest najważniejsze”. Podczas spotkania rodzice zastępczy, zasłużeni w działalność na rzecz dzieci i za promowanie idei rodzicielstwa zastępczego otrzymali odznaczenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W gronie wyróżnionych znalazła się Pani Anna Kutyna, – prowadząca rodzinny dom dziecka, na terenie Powiatu Opolskiego, która otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Gratulujemy i dziękujemy za codzienny trud i poświęcenie.
Informacja
W dniu 06 listopada br. pracownicy ZUS Inspektoratu w Kraśniku oraz Biura Terenowego w Opolu Lubelskim zorganizowali w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie szkolenie dotyczące uprawnień do świadczenia uzupełniającego przysługującego osobom całkowicie niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Szkolenie skierowane było głównie dla kadry pomocy społecznej z terenu
Miasta i Gminy Poniatowa realizującej działania statutowe skierowane do środowiska osób niepełnosprawnych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Pinokio”, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodków Pomocy Społecznej w Poniatowej oraz w Karczmiskach a także pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Opolu Lubelskim z siedzibą w Poniatowej.